Justin S. sorularınızı cevaplıyor

Justin S. konuk olarak ağırladığımız ilk röportaj üyemiz. Kendisine hoşgeldin diyoruz. 🙂

Bize biraz kendinden bahset

Selam, Ben Justin. Amerika’nın Central Ohio eyaletinde yaşıyorum. 2006’dan bu yana MyBB 1.1 sürümünden beri MyBB ekibindeyim. Boş zamanlarımda, lunapark simülatörü fansitesi olan RCTgo ile ilgileniyorum ve aynı zamanda web tasarımıyla ilgilenip Belloman Design porföyümü genişletiyorum.

MyBB’yi nasıl keşfettin?

Benim forumlarla olan tüm tecrübem RollerCoaster Tycoon projesi ile başladı, böylece piyasadaki birçok forum yazılımı içinden MyBB’yi buldum. MyBB’yi keşfettiğim zaman forum yönetiminde biraz tecrübem vardı. Aynı zamanda diğer forum yazılımlarından da biraz haberim vardı – özellikle vBulletin, IPB ve phpBB – ancak MyBB’yi daha önceden hiç duymamıştım.

Bir süre sonra, MyBB’yi websitesinden indirdim ve kendi web alanıma kurdum ve anında hayran kaldım – PR2 sürümünde bile aradığım tüm özellikleri bulmuştum, ve bu benim forum kariyerim adına bir başlangıç olmuştu. MyBB’yi keşfetmemden bu yana yaklaşık 4 yıl geçti ve hala MyBB’ye karşı büyük bir hayranlığım söz konusu.

MyBB takımında yapmış/yapmakta olduğun işlerden biraz bahseder misin?

MyBB takımında ilk olduğum zamanlar, Ryan Gordon’un yanında resmi MyBB Wiki yöneticiliği yapıyordum. O sıralarda Wiki’nin bakımından ve teknik işlerinden sorumluyduk.

Ardından, bana MyBBoard’un yeniden tasarlanması ile ilgili teklifler geldi. Yeniden tasarlanma işlemi zaten işlemdeydi, ancak biz takım olarak tasarıma yeni bir “soluk” katmak istedik ve şimdi ise MyBB websitesinde lider tasarımcı rolündeyim.

MyBB 1.4 için, yeni bir dış görünüm ve Admin Paneli için de baştan aşağı tasarım yaptık. Aynı zamanda, MyBB 1.4’teki yeni özelliklerin listesini Wiki’ye ekledik, özellikle de Admin Paneli’yle ilgili olan dökümanların baştan aşağı yeniden hazırlanması oldukça yorucuydu.

Bugün, MyBBoard’da Lider Tasarımcı, Wiki yöneticiliği ve MyBB’ye eklenecek tüm yeni özelliklerin tasarımından sorumluyum.

MyBB’yi yeniden tasarlarken kullanımından en çok zevk aldığım programlar nelerdi?

Yeniden tasarlama işlemi esnasında bir adet kalem ve bir adet kağıt yeterli oluyordu. Silgi bir eldeyken, nasıl bir tasarım istediğime dair beyin fırtınaları yaşıyordum. Etkilendiğim diğey şey ise, çizmiş olduğum sayfanın kabataslak olarak çıkan haliydi.

Buna ek olarak Balsamiq Mockups adındaki kullandığım program da fazlasıyla işimi görüyordu, el çizimi olarak hayal ettiğim şey nasıl ise o şekilde resme dökebiliyordum.

İşte burada benim 1.4 için yapmış olduğum el çizimlerinden birkaçı bulunuyor.

Mod Paneli el çizimi Admin Paneli - Forum Yönetimi Admin Paneli - Tema

MyBB’yi yeniden tasarlaman ne kadar sürdü? Bir tasarımcı olarak bu konudaki düşüncelerin nelerdir?

Bu noktada söylemek istediğim bazı şeyler var. Çizdiğim tasarımları sık sık Ryan Gordon’a gösteriyordum. Çıktısı elime ulaştığı zaman da HTML kısmı için kodlamalara başlıyordum. Aynı şeyleri yapmaya devam ederken, bunları diğer ekip üyelerinin de görmesi gerektiği ve onların da görüşlerini almam gerektiğini düşünüyordum. Nihayet, çizilen örneklere dayalı tasarım ortaya çıktı ve böylece şu an kullanmakta olduğunuz MyBB’nin son görünümünü elde ettik.

Bu işlemin ne kadar sürdüğüne dair kesin bir fikrim yok, ancak bu işlemleri boş zamanlarımda yaptığımı söyleyebilirim.

MyBB dışında hobilerin nelerdir?

Lunapark trenleri, web tasarımı, mimarlık ve kitap okuma gibi şeyler.

Yeme alışkanlığından biraz bahsedebilir misin?

Tipik olarak kek, waffle, krep tarzı hızlı atıştırmalık yiyeceklerle geçiştirme yaparım. Çoğunlukla da sabah kahvaltılarını atladığımı söyleyebilirim.

Kullanmakta olduğun nick hakkında düşüncelerini dile getirebilir misin? (Belloman)?

Korkarım bu soruya cevap veremeyeceğim. Daima özel hayatım hakkında birkaç sırrı saklamayı sevmişimdir.

En sevdiğin kafiyeli sözcük ya da tekerleme nedir?

Bundan pek emin değilim ancak “It’s raining, it’s pouring,” tarzında sözcükler aklıma geliyor.

Hayal ettiğin kariyerinden bahsedebilir misin?

Mimarlık. Daima harita ve inşaatların nasıl yapıldığına dair merakım ve düşüncelerim olmuştur.

Eklemek istediğin başka şeyler var mı?

MyBB takımında olmak hayatımda bir çok şeyi değiştirdi ve bundan asla pişmanlık duymadım. Önümüzdeki zamanlarda MyBB’de ne gibi gelişmelerin yaşanacağını dört gözle bekliyorum. – O artık herneyse eminim ki mükemmel olacaktır.

Kaynak: http://blog.mybboard.net/2009/08/30/justin-s-answers-your-questions/
Türkçeleştirme: Hüseyin Emanet