Kendi temanızı oluşturun

Bir tema oluşturmayı, sadece çevresindeki temel renk ve grafikleri değiştirmekten mi ibaret sanıyorsunuz ? Bize göre bu düşünce tamamen yanlış. Özgün bir tema oluşturmada çok önemli faktörler bulunmaktadır. Ancak unutmayın ki, aşağıda belirtmiş olduğum görüşler tamamen bana aittir. Siz bu konuda daha farklı düşünüyor olabilirsiniz.

İpuçları :

  • Ne renk kullanacağım ? – Bu her zaman için önemli bir noktadır. Renklerin birbirleriyle uyumu, bir tasarımcının dikkat etmesi gereken en önemli özelliklerdendir. Birbiriyle zıtlaşmayan renklerin tercih edilmesi hem göz zevkine hem de kullanıcıya hitap eder. Örneğin; Mavi ile Kırmızı renk tonunu bir arada kullanan bir tasarımcı yanlış renk seçimi yüzünden sınıfta kalabilir ve trafik kaybedebilir. Öte yandan mavi ile beyaz arasındaki renk uyumluluğunu yakalayan bir tasarımcı her zaman için göze hitap eder ve iyi bir ziyaretçi trafiği bile elde edebilir.
  • Anasayfam nasıl görünmeli ? – Eğer bu siteyi incelediyseniz anasayfa ve forumların aynı görünüme sahip olduğunu göreceksiniz. Bu iyi bir düşünce olabilir, çünkü kullanıcılar her zaman için basit ve göze hoş gelen tasarımlardan hoşlanırlar ve bu da sitenin navigasyonu gibi basit olmalıdır.
  • Peki ya grafikler ? – Grafiklerin temanız ile uyum içinde olduğundan emin olun. Örneğin; MyBB’nin koyu ve karanlık tona sahip temada MyBB’nin varsayılan grafik setini kullanıyorsanız bu pek de iyi bir fikir değildir ve grafiklerin değişmesi gerektiğini müjdeleyen bir durumdur.
  • Ekstra grafik ? – Eğer tasarımınız üzerinde çok fazla grafik bulunuyorsa doğal olarak sitenizin yüklenmesi de aynı orantıda o kadar gecikecektir. Arkaplan resimleri olarak çok yüksek boyutlu grafikler tercih edilmemelidir. Bu sayfa kaydırma esnasındaki yavaşlama problemlerini de beraberinde getirecektir. Bu durumlarda yalnızca kendinizi değil, günümüzde hala düşük bağlantı hızlı internet kullancılarını da düşünerek hareket edilmelidir.
  • Çözünürlük ? – Genellike 1024X768 px çözünürlüklerine uygun yapılan tasarımlar, kullanıcıların işini kolaylaştıracaktır. Unutmayın sayfaya sığmayan ve yatay kaydırma çubuğu olan içerikli tasarımlar, kullanıcı tarafından uygun bulunmaz, hatta nefret edilir bile diyebiliriz.
  • Eşsizlik ? – Yapılan tasarımlarda kullanıcıların pek aşina olmadığı özellikler eklenerek, tasarım renklendirilebilir. Ayrıca özgün çalışmalar günümüzde takdir edildiği gibi çok da beğenilir.
Umarım bu ipuçları işinizi kolaylaştırır. Unutmayın her zaman özgün yapılan işler ses getirecektir. Başarılı tasarımlarda buluşmak dileğiyle, hoşçakalın.