MyBB’de eklenti (plugin) sistemi

MyBB size, forumunuzun özelleştirilebilmesine imkan sağlayan eşsiz ve kolay kullanımlı bir eklenti sistemine sahiptir.

Eklenti (plugin) nedir?

Eklentiler, temel olarak PHP’nin özelleştirilmiş fonksiyonlarını MyBB’de belirli kodlardan çağırarak forumunuzun özelleştirilmesini sağlayan ek yazılımlardır.

Bir eklenti nasıl çalışır?

Bir eklentiyi aktifleştirdiğinizde, sistemin eklenti önbelleğinden çağrılarak (dosya.php) çalıştırılır ve böylece eklenti aktifleştirilir.

Kullanmakta olduğunuz her aktif eklenti sayfanın başına ‘dahil’ edilmiştir. (Eğer çok fazla eklenti yüklemişseniz, forumunuzun hızı ve çabukluğu buna bağlı olarak azalabilir). Her eklentinin kullanmış olduğu önbellek miktarı, sunucunuzun işlemci yükünü artıracağı için sayfalarınız yavaşlayabilir. Bu yüzden kullanmadığınız ve çok da gerekli olarak görmediğiniz eklentileri silmeyi unutmayın.

Eklenti yükleme

Bu bölümde ise sıradan bir eklentinin forumunuza nasıl yükleneceğine dair anlatım mevcuttur. (Not: Her eklentinin dosya ve yapılandırması farklı olabileceğinden bu anlatım, elinizdeki eklenti dosyalarına göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple indirmiş olduğunuz eklentinin öncelikle ‘Kullanım Kılavuzu”nu okumanızı tavsiye ediyoruz.)

  1. Eklenti dosyanızı (eklenti.php) inc/plugins/ dizinine FTP istemciniz aracılığı ile gönderin.
  2. Admin Paneline giriş yapıp sırasıyla, Forum Ayarları menüsünden Eklentiler kısmını açın.
  3. Yüklemiş olduğunuz eklenti dosyasını bulun ve “Aktifleştir” butonuna basın.
  4. Eğer işleminizi doğru olarak yaptıysanız, Eklentiler sayfasına geri yönlendirilecek ve “Pasifleştir” butonunu göreceksiniz.
  5. Eklentiniz yüklenmiştir. (Bazı eklentiler “Ayar Grubu”na sahip olabilirler. Bu yüzden eklentiyi aktifleştirdikten sonra Forum Ayarları sekmesinin altında eklentiye dair herhangi bir ayar grubu olup olmadığını kontrol ediniz.