MyBB’de sürüm mantığı

MyBB 1.2.0 sürümünden itibaren 3 aşamalı sürüm mantığı kullanılmaya başlanmıştır. Bunu x.y.z olarak örneklendirecek olursak, x=Ana sürüm, y=Alt sürüm, z=Hata onarım sürümü tabir eder.

Ana sürümde yapılan değişiklikler oldukça fazla olup, yazılım çekirdeğinin genişletilmesini kapsar. Bu sayede MyBB’ye yepyeni ve eşsiz özellikler eklenir.

  • Çift sayılar (Örn: 2, 4, 6, gibi) genel dağıtımları kapsar. Tek sayılar ise (Örn: 1, 3, 5, gibi) sürümün genel değil yalnızca geliştirme sürümü olduğunu belirtir.
  • Hata onarım sürümü ise çoğunlukla güvenlik ağırlıklıdır. Bu yamalar yeni özellikleri kapsamamakla birlikte forumunuzun güvenliğini ve fonksiyonelliğini sağlamak amacı taşırlar.
  • Sürüm numaralarını geçtikten sonra değineceğimiz şey ise güncellemeler. MyBB forumunuzun güvenliğini ve fonksiyonelliğini sağlamak amacıyla her zaman en son sürümü kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu işlem kesinlikle zorunlu değildir. Ancak asıl önemli olan nokta, oluşabilecek her türlü güvenlik açığının yaşanmamasıdır.

Sürüm mantığı

MyBB Group tarafından yayınlanan pek çok sürüm çeşidi bulunmaktadır. Bunları aşağıda listelenmiştir.

Ana sürümler

  • Ana sürümler her zaman için alt sürümlere oranla daha çok yenilik içerirler ve çok daha fonksiyonel bir yapıya sahiptirler. Bunu daha iyi kavramak için 1.2 ile 1.4 sürümlerini karşılaştırabilirsiniz.
  • MyBB Group, ana sürümleri her 6 ayda bir yayınlamaya gayret eder. Ancak açık kaynak sistemlerinin gönüllü kişiler tarafından geliştiriliyor oluşu bu süreci biraz uzatabilir. Bu konuda MyBB Group herhangi bir garanti veremez.
  • Ana sürümlerin sürüm şekli sonu 0 (sıfır) ile biten sayılardan oluşur.

Alt sürümler

Alt sürümler de en az ana sürümler kadar gerekli sürümlerdir. Bu sürümleri 2 kategoride inceleyebiliriz. Bunlar güvenlik yamaları ve bakım yamalarıdır. (Aşağıda detaylı şekilde açıklanmıştır). Özelleştirmeler (Örn; modifikasyonlar, eklentiler, temalar vb.) genellikle bir önceki sürümde de sorunsuzca çalışabilir.

Güvenlik yamaları

Bunlar gerekli oldukları gibi oluşabilecek güvenlik açıklarının kapatılmasını içerir. Bu güncelleştirmelerin olabildiğince hızlı bir şekilde yapılması tavsiye olunur.

Hata / Bakım yamaları

Bu sürüm ise ufak tefek sorunlu dosyaların düzeltilmesi ve güncelleştirilmesini içerir. Bu güncelleştirmeler güvenlik yamaları kadar gerekli değildir ancak yine de son sürümü kullanmanız tavsiye olunur.

Bu yazının hazırlanmasında MyBB Resmi Wiki Sayfası‘ndan yararlanılmıştır.