Nasıl destek istenir?

1. Sabit konuları okuyun!

Eğer bir sorun birçok kişi tarafından yaşanıyorsa, bu sorunun çözümünün kolay bulunabilir olması gerekir. Bu nedenle öncelikle kategorilerin sabit konularına göz atınız.

2. Mesaj yazmadan/konu açmadan önce arama yapın!

Mutlaka sizlerle aynı sorunu yaşayan kişiler vardır. Bu nedenle sorunuza cevap bulmak için öncelikle sorununuzu tasvir eden anahtar kelimeleri kullanarak sitemiz üzerindeki Arama bölümünden faydalanabilirsiniz. Böylelikle konu açıp destek beklemek yerine daha hızlı ve alternatif bir yöntem olan arama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

3. Destek konusu açın!

Eğer sabit konular ya da arama işinize yaramadıysa şimdi MyBB Hakkında Soru ve Sorunlar adlı bölüme destek konusu açabilirsiniz.
 • Doğru bölüme konu açtığınızdan emin olun. Aksi takdirde kurallara uymadığınız anlaşılırsa yöneticiler tarafından konunuz destek verilmeden kilitlenebilir ya da konu, yöneticiler tarafından uygun bölüme taşınabilir.
 • Anlaşılır bir konu başlığı kullanın. “Yardım, sorun, acil, hata, help” gibi başlıklarla açılan konular yöneticiler tarafından destek verilmeden kilitlenebilir. Ayrıca tanımlayıcı olan başlıklar arama esnasında kolaylık sağlayabilir.
 • Sorununuzu düzgün bir Türkçe ile, ve imla kurallarına uyarak dile getirin ki, biz de size uygun bir şekilde destek verebilelim.
 • Sorununuz karşısında yardım isterken forumunuzda son olarak hangi işlemleri yaptığınızı belirtin, böylece bizler sorunun kaynağına inebilir ve probleminizi çözebiliriz.
 • Ekran görüntüsü verin. Bazen bir resim bin kelimeden daha açıklayıcı olabilir. Bu yüzden daha kolay ve hızlı bir destek için sorunu belirten bir ekran görüntüsü verebilirsiniz.
 • Forum adresinizi belirtin. Zaman zaman bizlere forumunuzun URL’sini vermek sorununuzu çok daha kısa bir süre içinde çözmenize yardımcı olabilir. Ya da test için bir adet test kullanıcı adı ve test şifre gibi kullanıcı bilgileri vererek işlemi hızlandırabilirsiniz.
 • MyBB’nin hangi sürümünü kullanıyorsunuz? Eğer MyBB’nin eski ve güncel olmayan sürümlerinden birini kullanıyorsanız sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle forumunuzu güncel sürüme yükseltiniz.
 • Forumunuzdaki eklentiler ya da son değişiklikler nelerdir? Bazı eklentiler sorunlara neden olabilir. Eğer yaşadığınız sorun eklentilerden kaynaklanıyorsa ve bunları bize bildirirseniz yardımımız daha da hızlanacaktır.
 • Sorununuzu kendiniz çözdüyseniz, nasıl çözdüğünüzü iletinizde belirtin, böylece sizlerle aynı sorunu yaşayan başka bir MyBB kullanıcısı da zaman kaybetmeden sorununu çözebilir.
 • İletinizi kalın, eğik, altı çizili, farklı renklerde, farklı fontlarda ya da farklı boyutlarda yazmayın. Bu, okunacağı zor olduğu gibi, Yöneticiler tarafından sizlere uyarı da verilebilir.
 • Sabırlı olun! Sizlere en kısa zamanda destek vermeyi amaçlıyoruz ancak bu her zaman sizin beklediğiniz zaman dilimleri içerisinde olmayabilir. Yöneticiler ve üyeler beklediğiniz cevaplara anında karşılık veremeyebilirler. Eğer mesajınızı yazdıktan 24 saat içerisinde cevap gelmezse. Moderatöre Bildir komutunu kullanarak iletilerinizi Yöneticilere rapor edebilirsiniz.
 • Unutmayın! Hepimiz MyBB gibi ücretsiz ve gönüllüler tarafından geliştirilen bir yazılım için çalışıyoruz ve bu işi gönülden ve bir karşılık beklemeden yapıyoruz.

4. Özel mesaj göndermeyin!

Bazı ekip üyeleri, (benim gibi) destek için gönderilen özel mesajları umursamayabilirler. Bu çoğu kişi tarafından dikkate alınmayacak ve de cevap verilmeyecektir. Herhangi bir problem yaşıyorsanız bunu forumumuz üzerinden karşılamalısınız. Bu forum MyBB’de yaşadığınız problemleri çözmek için kurulmuştur.

* Anlayışınız için teşekkürler. MyBB Mod – MyBB Türkçe Destek Sitesi Yönetimi