UTF BOM kodlaması

UTF-8 BOM işaretinin sebepleri

Genellikle bu hata kendini, bir dil dosyasını metin editörüyle düzenlerken gösterir, örneğin; Microsoft’un® Notepad uygulaması.

UTF-8 BOM nedir?

Bazı uygulamalar UTF-8 karakter kodlamalı metinlerin başına bir çeşit imza eklerler. (Byte Order Mark (BOM) gibi) Örneğin, Microsoft Notepad daima  dosyanızı UTF-8 formatında kaydederken BOM imzasını da beraberinde ekleyecektir.

Eski tarz metin editörleri ya da web tarayıcıları BOM işaretini ekranda boş bir satır olarak gösterir, diğerleri de bilinmeyen karakterler içeren şekilde gösterir, örneğin “” gibi. Bu aynı şekilde bir PHP dosyasını da düzenlerken oluşabilir.

UTF-8 BOM işaretini nasıl kaldırabiliriz?

Biz, BOM işaretini kaldırabilmeniz için Notepad2 uygulamasını öneriyoruz. Notepad2 uygulaması, farklı tip kodlamalar için highlight özelliğini destekleyen ve diğer karakterlerin kolay anlaşılabilmesini sağlayan gelişmiş bir uygulamadır. Oldukça küçük ve taşınabilir bir program olup kurulum gerektirmez. Bu yazılımlara ek olarak düzenleme yapabileceğiniz programları şu şekilde sayabiliriz; Wordpad, Dreamweaver (ücretli), Notepad++, ve dahası…